Şimşek, "İlçe Belediyeleri Müdürlük Düzeyine Düşmüştür" - Mersin İstikbal Gazetesi

Şimşek, "İlçe Belediyeleri Müdürlük Düzeyine Düşmüştür"

Büyükşehir belediyelerinin ve ilçe belediyelerin uygulamadan kaynaklanan sıkıntılara çözüm bulamadığını bu yüzden yasadan kaynaklanan mağduriyetlerin biran önce gündeme getirilmesini

Benzer Haber Başlıkları

 • Başkan Tuna, " El Birliğiyle Kentimize Sahip Çıkacağız"

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, adaylığı ile ilgili istişarede bulunmak üzere Teşkilat ve Sivil Toplum Kuruluşlarına gerçekleştirdiği ziyaretlerini sürdürüyor.

 • İlçe Ziyaretlerinde Hamit Tuna Heyecanı

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, İlçelerde gerçekleştirdiği Teşkilat ziyaretlerine devam ediyor.

 • Büyükşehir Adayı Hamit Tuna'dan İlçelere Ziyaret

  MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, siyasi gelişmelerle ilgili istişarede bulunmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin İl ve İlçe Teşkilatlarını ziyaret etti.

 • Başkan Tuna, "Bu Şehir Hepimizin"

  Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, görevde bulunduğu 15 yılda Toroslar’ın değişiminde ve gelişiminde büyük emeği olan Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Personeliyle Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek, siyasi gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

 • Uluslararası SatrançTurnuvası Mersin'de

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle bu yıl 3.’sü gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Mersin Satranç Turnuvası’nın basın toplantısını gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 18 Aralık 2017, Pazartesi

 

 

BELEDİYELER, KİT’LER VE ÖZEL İDARELERDE ÇALIŞAN  TAŞERON İŞÇİLERE DE KADRO VERİN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde taşeron yasasını  eleştirerek;  belediyelerde çalışan işçilere de kadro verilmesi gerektiğini söyledi. Şimşek şu açıklamalarda bulundu. “Yine, belediyelerimizi ilgilendiren en önemli konulardan bir tanesi de taşeron yasası. Taşeron yasasıyla birlikte, kamuda çalışan 400 binin üzerinde işçi kadroya alınacak. Belediyeler, KİT'ler ve özel idarelerde çalışanlar bu kapsamın dışında tutuldu. Bu  durum belediye çalışanlarını son derece üzdü. Taşeron yasası önümüzdeki haftalarda Meclise gelecek. Gelin, hep birlikte bu olayı kökünden çözelim. Şimdi, yasayı çıkardık, yasa çıktıktan bir hafta on gün sonra -mevcut hâliyle çıkarsa- belediyede çalışan işçilerden 50'si, 100'ü emekli oldu, yeni işçi alacağız, belediye ne yapacak? Size soruyorum. Bu işe giren işçi neye göre alınacak? Hangi haklardan faydalanacaklar? Burada konulacak olan tarih şu anda 5 Aralık olarak düşünülüyor. 5 Aralıktan sonra işe girecek olan işçilerin konumu ne olacak? Onun için, bu yasayı çıkarırken günübirlik bir çözüm aramayalım. Düzgün bir yasa çıkaralım ve kamuda işe girenler belli bir süre sonra tıpkı devlet memurlarında, 657'de olduğu gibi bir deneme süresi, idarenin bunun asaletini onaylama süresi olsun, daha sonra da hepsi tek bir kalemde devletin kadrolu işçisi olsun, bunları ayrıştırıp her bir kuruma farklı bir gözle bakmayalım.”  dedi.

 

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE YASASINI DÜZENLEYİN

Büyükşehir belediyelerinin ve ilçe belediyelerin uygulamadan kaynaklanan sıkıntılara çözüm bulamadığını bu yüzden yasadan kaynaklanan mağduriyetlerin biran önce gündeme getirilmesini ve Büyükşehir yasasının düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Şimşek konuyla ilgili şunları söyledi. Baki Şimşek “ Şimdi, düşünün bir büyükşehir belediyesini, kente 350-400 kilometre uzaklıkta bir köydeki cenazenin defin işleminden sorumlu olacak. Bazı günler, yaşıyoruz, köyden bir vatandaş arıyor, diyor ki: "Mezar kazacağız, belediyenin kepçesi yok." belediyeyi arıyoruz. Tabii, 350-400 kilometredeki bir büyükşehir belediyesi köydeki mezarlıktan sorumlu. Bu tip yetkilerin ilçe belediyesine devredilmesi gerekir. İlçe belediyeleri, maalesef yeni çıkan yasayla bir müdürlük düzeyine düşmüştür. Büyükşehir belediye başkanlığına bağlı  fen işlerinin ya da yol asfalt daire başkanlığının bütçesi birçok ilçe belediyesinin bütçesinden daha fazladır. İlçe belediyeleri, çöp toplamak, emlak vergisi toplamak dışında hizmet üretememektedir çünkü bütçe yoktur. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi Yasası'nın mutlaka bütçeden sonra gündeme alınmasını istiyoruz.

    Belediye başkanlarının özlük haklarının tekrar düzenlemesi gerektiğini belirten Şimşek ;Birçok üst düzey bürokrat yeşil pasaporttan, VIP hizmetinden ve emeklilik haklarından çok farklı şekilde istifade ediyorlar ama maalesef 300-400 bin nüfuslu kentleri yönetenler, milyonluk kentleri yöneten belediye başkanları bu hizmetlerin birçoğundan faydalanamıyorlar. Bunlarla ilgili de, yine belediye başkanlığından gelen bir Çevre Şehircilik Bakanı olarak belediye başkanlarımızın hakkını, hukukunu savunmanızı bekliyoruz.”dedi
Etiketler : mhp  mersin  milletvekili  baki  şimşek 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri