Mersin Maratonu İçin Teşekkür Ettiler - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin Maratonu İçin Teşekkür Ettiler

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 3 Aralık 2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından 3.’sü düzenlenen Uluslararası Mersin Maratonu’nun teşekkür toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz, “Mersin Maratonu gelecekte Türkiye’nin bir numaralı maratonu olacak” dedi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Maratonda Parkur Rekoru Kırıldı

  Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve İMAR A.Ş tarafından bu yıl 4.sü gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Maratonu ‘Engelleri Aşmak İçin Mersin’e Koş Mersin’de Koş’ sloganı ile koşuldu. Maratonun en uzun parkuru olan 42 km 195 metre parkurunun kazananı 2 saat 10 dakika 12 saniyelik derecesi ile parkur rekorunu kıran Kenyalı atlet Kenneth Kiplagat Limo oldu.

 • “Engelleri Aşmak İçin, Mersin’e Koş Mersin’de Koş”

  4. Uluslararası Mersin Maratonu’nun basın toplantısı gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Başkan Kocamaz, “O güzel günde, sporun birleştirici gücünü tüm dünyaya göstereceğiz” dedi.

 • Başkan Tuna'ya Spora Katkı Plaketi

  Sporun her branşına destek vererek, milli sporcular yetiştiren Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna’ya, bu kez de bir savunma sanatı olarak öne çıkan Arnis Kali Escrima Federasyonu’ndan teşekkür plaketi geldi.

 • 4.Mersin Maratonu İstanbul'da Tanıtıldı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 4. Uluslararası Mersin Maratonu’nun İstanbul’daki lansman toplantısını gerçekleştirdi.

 • Mersin Barosu'nun Galibiyet Serisi Sürüyor

  Toroslar Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 12.’si gerçekleşen 3 Ocak Kurtuluş Kupası Resmi Kurumlararası Futbol Turnuvası kapsamında, Mersin Barosu Futbol Takımı oynadığı üçüncü maçında rakibi Yenişehir Belediyesi’ni 3-2 yenerek, ilk üç maçtaki galibiyet serisiyle puanını 9’a yükseltti.

Son Güncelleme: 23 Aralık 2017, Cumartesi

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 3 Aralık 2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından 3.’sü düzenlenen Uluslararası Mersin Maratonu’nun teşekkür toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz, “Mersin Maratonu gelecekte Türkiye’nin bir numaralı maratonu olacak” dedi.

 

 

 

 

3. Uluslararası Mersin Maratonu Teşekkür Toplantısı’na Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Gençlik Hizmetler ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Mersin Serbest Bölge İşletmecisi Genel Müdürü Edvar Mum, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman ve sponsor firma yöneticileri katılarak, belgelerini aldı.

 “Biz istiyoruz ki Mersin’i hak ettiği yere hep birlikte getirelim”

Sunumun ardından konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’i hak ettiği konuma getirmek adına çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek,  “Her zaman söylediğimiz gibi Mersin bir yeryüzü cenneti. Tabi su içerisinde balık nasıl suyun farkında değilse, biz de aynı şekilde bu şehirde yaşıyoruz ve yaşadığımız şehrin ne kadar önemli olduğunu Mersin’de yaşayanların birçoğu bilmiyor. Bizler, tarihin derinliklerinden günümüze doğru hep cazibe merkezi olarak gelmiş ve öyle kalmış toprakların üzerinde yaşıyoruz. Bugün tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu bir Türkiye var ama tüm Türkiye’nin de gözünün üstünde olduğu bir Mersin var. Biz istiyoruz ki Mersin’i hak ettiği yere hep birlikte getirelim. Gerçekten gerek tanınırlık açısından, gerekse de potansiyeli açısından Mersin hak ettiği yerde değil. İnşallah bizler belirli bir noktaya kadar getiririz ama bu tür organizasyonlarla bizden sonraki nesillere bir aidiyet duygusu taşımaları konusunda bazı birikimler sunarız ve onlar da bizden sonraki dönemlerde gerek yönetici olarak, gerekse de bu kente gönül vermiş insanlar olarak Mersin’i daha ileri noktalara taşıyabilirler” dedi.

“Bizim ana gayelerimizden bir tanesi de Mersin’i tanıtmak”

Dünya üzerinde kalıcı eserler bırakmalarının gerektiğini vurgulayan Başkan Kocamaz, “Mersin demografik yapı olarak Türkiye’yi buraya toplamış. Ülkemizin her yöresinden, her köşesinden insanlar gerek yaşamak için, gerek ekmek derdine düşerek, gerekse de terör belasından kaçarak Mersin’e gelmiş. Ama bu bizi kesmez. Bizim daha büyük açılımlar yapmamız gerekiyor. İnsanlar sadece mecbur oldukları için Mersin’e gelmesin. Mersin’i gezmek, görmek ve Mersin’in değerlerini paylaşmak, tarihin derinliklerine gitmek ve bu güzel şehirde hoşça vakit geçirmek için Mersin’e gelsinler. İşte bizim ana gayelerimizden bir tanesi de Mersin’i bilmeyenlere tanıtmak. Onun yolu da işte bu tür faaliyetler” şeklinde konuştu.

Dünyanın dikkatini Mersin’de toplamaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Kocamaz, “Dediğim gibi Türkiye burada toplanmış ve bizim şimdi hedefimiz dünyayı burada toplamak, dünyanın dikkatini çekmek ve burada çok önemli, medeniyetlere baş şehirlik yapmış bir kentin olduğunu herkese göstermek. Belediyeler elbette kentin mahalli müşterek ihtiyaçlarını gidermek, problemlerini çözmek, halkın hayatlarını kolaylaştırmak için kurulmuş birimler. Ama bence özellikle de demografik yapısı bu kadar karmaşık olan bir kentte bunlardan daha önemlisi insanları bir araya getirmek, onları kaynaştırmak, bütünleştirmek, barış ve hoşgörü içerisinde bir ortak payda etrafında birleştirebilmek. İşte bizim ortak paydamız Mersin. Bu birlikteliği, bu aidiyet duygusunu oluşturabilmek için de bu tür etkinlikler ve bunu gibi birçok etkinlik bir kentin olmazsa olmazı” diye belirtti.

“Yarı Maratonu yeniden başlatacağız”

Geçmiş yıllarda Tarsus’ta gerçekleştirdikleri yarı maraton hakkında konuşan Başkan Kocamaz, “Biz Tarsus’ta yarı maraton olarak başlatmıştık. Türkiye’nin en iyi yarı maratonu olarak kabul edildi ve 2 yıldır bir ara verilmişti ama bu 2 yıllık ara içerisinde Türkiye’nin her tarafından insanlar bizi arıyor. Bu maratondan niye vazgeçtiniz diye. İnşallah 2018’den itibaren Tarsus Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi birlikte bu maratonu Mart ayı içerisinde yeniden başlatmış olacağız” dedi.

Mersin Maratonu gelecekte Türkiye’nin bir numaralı maratonu olacak”

Kentin tamamını Uluslararası Mersin Maratonu’nu sahiplenmeye davet eden Başkan Kocamaz, “Biz istiyoruz ki bunlar sadece belediyelerin ya da birkaç kurumun sahiplendiği bir olay olmasın ve kentin tamamı sahiplensin. Bu işe gerekli destekler verilsin, ne kadar çok ödül verirseniz o kadar üst düzey atleti buraya getirirsiniz. Atlet sayısı arttıkça, dikkatler daha da Mersin üzerinde yoğunlaşacak ve bu maraton benim gördüğüm kadarıyla Türkiye’de en hızlı gelişen maraton olarak, özellikle de parkurun dümdüz bir mekanda olması derece konusunda da atletleri biraz daha şevklendirecek ve Mersin Maratonu gelecekte Türkiye’nin bir numaralı maratonu olacak” diye konuştu.

Başkan Kocamaz konuşmasını sonlandırırken, “İnsanlar öğrendikçe katılma ihtiyacı hissederler. İlk yola çıktığımızda 1049 kişi, ikinci yıl yaklaşık 28 bin ev bu yıl da 65 bini aştık. Geçen yıl arkadaşlarımıza hedefi 50 bin koyun dediğimde arkadaşlarımız telaşlandılar. Acaba 50 bin olur mu diye. Allah’a çok şükür 65 bine ulaştık. Önümüzdeki yıl hedef en az 100 bin. Ben öyle inanıyorum ki biz ortaya koyduğumuz bu hedefleri aşacağız ve bu hedefleri koyarken ne kadar mütevazı davrandığımızı da herkes görecek” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmasından önce, Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Vedat Yüksel, 3. Uluslararası Mersin Maratonu hakkında kısa bir bilgilendirme sunumu yaptı.

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından sertifika törenine geçildi ve maratonun yürütme kurulu üyelerine sertifikaları verildi.

Formun Altı

 

Etiketler : mersin  büyükşehir  maraton  teşekkür 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri