Basın Kartı Komisyonu toplandı - Mersin İstikbal Gazetesi

Basın Kartı Komisyonu toplandı

Türkiye’de basın kartı sahibi gazeteci sayısı 14 bine ulaştı

Benzer Haber Başlıkları

 • Türkiye'de Turist Sayısı Yüzde 29 Arttı

  2018’in ilk 6 ayında ülkemize giriş yapan turist sayısı yüzde 29 artarken, ziyaretçi sayısının 18,91 milyon kişiye ulaştığı tespit edildi.

 • Birinci Dönem Tamamlandı

  Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu ve İngilizce Yaz Okulu’nun birinci dönemi tamamlandı

 • 15 Temmuz Bir Demokrasi Dersidir

  MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Türk Milleti’nin, devletin ve ülkenin birliğini bozacak hiçbir girişime müsaade etmeyeceğini, 15 Temmuz’daki şanlı duruşun, bunu tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

 • Çimente Sektöründe Üretim Artıyor

  2018 yılı Ocak-Nisan döneminde çimento üretimi, geçen yıla göre yüzde 12,86 oranında arttı. Aynı dönemdeki üretimin yüzde 9,3’ü ihraç edildi.

 • Keleş'ten Bayram Mesajı

  Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Adana Bölge Müdürü Mustafa KELEŞ, Ramazan Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı. KELEŞ mesajında; birlik ve beraberliğin zirveye ulaştığı bir Mübarek Ayı geride bırakarak, Bayrama ulaşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız.

Son Güncelleme: 10 Mayıs 2017, Çarşamba

BASIN KARTI KOMİSYONU TOPLANDI

Basın Kartı Komisyonu, 2017 yılının ilk toplantısı için bir araya geldi. İlk kez basın kartı ve sürekli basın kartı alacak medya mensuplarının başvurularına ait 941 dosya, Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde görüşülerek karara bağlanacak.

Basın Kartı Komisyonu toplantısının açış konuşmasını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, “40 yılı aşkın süredir gazetecilik mesleğine emek vermiş bir arkadaşınız olarak kendimi aile içinde hissediyorum” diyerek Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün son dönemde imza attığı önemli işlere değindi.

Mehmet Akarca, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 200’e yakın yabancı gazetecinin Türkiye’ye davet edilerek, FETÖ’cü teröristlerin sebep olduğu tahribatın boyutlarını yerinde görmelerinin sağlandığını, darbecilerin bombardımanına maruz kalan Türkiye Büyük Millet Meclisi binası duvarlarından düşen mermer parçalarından Türkçe ve İngilizce yılbaşı tebrik kartları hazırlanarak, yurt dışında 4 bin medya mensubu ve diplomata gönderildiğini belirtti. Akarca, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen sınır ötesi harekâtlar sonrasında Suriye ve Irak’ta yapılan imar faaliyetleri ve diğer sosyal çalışmalar  hakkında bilgilendirmek amacıyla yabancı ve ulusal medya mensuplarının çalışması için çok sayıda  geçici basın merkezi oluşturulduğunu ifade etti. Türkiye’den önemli gazeteci, yazar ve düşünce kuruluşu temsilcilerinden heyetler oluşturularak Washington, Londra, Moskova, Pekin, Berlin, Yeni Delhi ve diğer bazı önemli merkezlerde Türkiye gündeminin doğru ve önyargısız olarak yabancı kamuoylarına anlatması projesinin hayata geçirildiğini bir kez daha anımsatan Akarca, İslam İşbirliği Teşkilatı Medya Forumu’nun merkezinin İstanbul’da kurulması kararının alınması için gerekli diplomatik çalışmalar yürütüldüğünü ve başarıya ulaşıldığını anlattı.

BYEGM Genel Müdürü Akarca, dünyanın değişik yerlerinden önemli ve etkili turizm blogger’larının ülkemize getirilerek ağırlandığını ve böylelikle Türkiye’nin tanıtımı kapsamında onların izlenimleri ve fotoğraflarıyla turizme katkı sağlanmasına çalışıldığını söyledi.

Referandum sürecinde, Anayasa’da yapılması öngörülen değişiklikler hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla BYEGM’nin yoğun mesai ve çaba sarf ettiğini anlatan Akarca, bu kapsamda; mitinglerde gazetecilerin daha rahat çalışmalarını sağlamak için Basın Tırları hazırlandığını, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu uygulamayla tırlarda gazeteciler için gerekli teknik donanım ve konforlu çalışma ortamı temin edildiğini kaydederek Anayasa’da yapılması planlanan değişikliklere ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Mobil Merkezler oluşturulduğunu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde -Türkçe ve Kürtçe- bilgilendirici broşürler ve flash bellekler dağıtıldığını belirtti. Akarca, referandum öncesinde değişik illerde yerel ve bölgesel medya mensuplarının üst düzey yetkililerle bir araya getirildiği Bölgesel Toplantılar düzenlendiğine de değindi.

Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da basın merkezleri kurularak, referandum günü 600 yabancı gazeteci ağırlandığını vurgulayan Akarca, bu gazetecilere, dünyada bir ilk örnek olarak uydu üzerinden, bağlı oldukları medya kuruluşlarına, bedelsiz, canlı yayın yapabilmeleri imkânı sağlandığını anımsattı, Akarca, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın referandum sonuçlarına ilişkin açıklamalarının 5 dilde simultane çevrilerek anında dünya medyasına servis edildiğini dile getirdi.

Türkiye’de basın kartı sahibi gazeteci sayısı 14 bine ulaştı

2000’li yıllarda ülkemizde yerleşik uluslar arası basın mensuplarının 30 kişiyken Nisan 2017 itibariyle 351’e ulaştığını anlatan Akarca, basın kartı sahibi Türk gazeteci sayısını ise 14 bin olarak açıkladı. Akarca 1630 gazeteciye vize kolaylığı sağlamak için hizmet pasaportu  verildiğini de duyurdu.

Toplantıda yaptığı konuşmada “Bir meslektaşımızın BYEGM Genel Müdürlüğüne gelmesi bizleri çok memnun etti” diyen Basın Kartı Komisyonu ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de komisyonun tarafsızlığına vurgu yaptı.

 

Konuşmaların ardından dosyaları görüşmeye başlayan komisyon, 941 başvuruyu karara bağlayacak. Basın Kartı başvurusunda bulunan basın mensupları durumlarını, sonuçların açıklanmasının ardından BYEGM’nin resmi web sitesinden öğrenebilecek. 

Etiketler : adana  byegm  basın  kart 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri