Kur’anBülbülleri geceye damga vurdu - Mersin İstikbal Gazetesi

Kur’anBülbülleri geceye damga vurdu

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”, ikinci hafta yarışmaları üçüncü gün ile devam etti. Gün birinciliğinde Mahmut Sağır, HaftanınFinali’ne gitmeye hak kazandı. TRT 1’de her akşam 23:30’da yayınlanan programın bu bölümü #KuranBülbülleri etiketiyle en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 03 Haziran 2017, Cumartesi

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda
ikinci haftanın üçüncü gün birincisi Mahmut Sağır oldu

#Kur’anBülbülleri geceye damga vurdu

 

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”, ikinci hafta yarışmaları üçüncü gün ile devam etti. Gün birinciliğinde Mahmut Sağır, HaftanınFinali’ne gitmeye hak kazandı. TRT 1’de her akşam 23:30’da yayınlanan programın bu bölümü #KuranBülbülleri etiketiyle en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

 

MUHTEŞEM OKUYUŞUYLA TAM NOT ALDI

İstanbul Ataşehir’de İmam Hatip olarak görev yapan Mahmut Sağır, Âli-i İmrân Suresi’nin 102-109’uncu âyetlerini okudu. Osman Eğin hocadan 98, Dr. Mehmet Ali Sarı hocadan 96, Halil Necipoğlu hocadan 100 tam puan alan Mahmut Sağır, 294 puan ile jüriden çok yüksek bir puan aldı. Osman Eğin hocanın Haseki’ye davet ettiği yarışmacı, seyirciden 83 puan aldı.

 

Haftanın Finali’ne Mahmut Sağır’ı Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Erhan Mete hoca hazırlayacak.

 

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde İmam Hatip olarak görev yapan Serkan Yıldız, jüriden 282 puan aldı. Âli-i İmrân Suresi’nin 26-30’uncu âyetlerini okuyan Serkan Yıldız, seyirciden aldığı 79 puan ile beraber toplamda 361 puan alarak gecenin ikincisi oldu.

 

Fussilet Suresi’nin 30-36’ncı âyetleri arasını okuyan Mümtaz Şahin, Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde İmam Hatip olarak görev yapıyor. Jürinin 255 puanı, 87 puan veren seyircinin oylarıyla birlikte 342 puan ile geceyi tamamladı.

 

Üniversiteye hazırlanan ve İlahiyat ya da Felsefe bölümlerini tercih etmek istediklerini açıklayan Mesut Biçim, Fetih Suresi’nin 27, 28 ve 29’uncu âyetlerini tilavet etti. Dedesinin Yemen’den geldiğini açıklayan Mesut Biçim, jüriden 244 puan aldı. Seyircinin 83 puanı alan yarışmacı, 327 toplam puan aldı.

 

Aksaray’da İmam Hatip olan Osman Bedrettin Kaymakçı, jüriden 250 puan aldığı tilavetini Ahzab Suresi’nin 38-48’inci âyetlerini okuyarak aldı. Toplamda 323 puan alan yarışmacı, seyirciden 73 puan aldı.

 

YARIŞMACIN JÜRİSİ ÖNEMLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın jürisi alanında seçkin isimlerden oluşuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve DİB Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’in yer aldığı jürinin yanında, stüdyodaki seyircilerin oyları da günün birincisini belirliyor.

 

HER GÜN 23:30’DA TRT 1’DE, TEKRARI TRT DİYANET’TE

Programın sunuculuğunu Diyanet İşleri Başkanlığı Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat Kılıç, sahne arkası sunuculuğunu ise TRT 1’in sevilen dizisi 80'lerin oyuncusu Hacı Ali Konuk üstleniyor.

 

Ramazan ayı boyunca her gün 23:30’da TRT 1’de yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın tekrarı her gün TRT 1’de ve TRT Diyanet’te yayınlanıyor.

 

 


 

Editöre Not:

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA HER GÜN 5 YARIŞMACI

Ramazan ayı boyunca her gün izleyicisine Kur'an ziyafeti yaşatacak olan programın her bölümünde beş yarışmacı gün birinciliği için yarışıyor. Stüdyodaki seyircilerin oyları ve jüri üyelerinin puanlamalarıyla belirlenen günün birincileri, hafta finalinde yarışacak. Hafta finallerinin birincileri ve jüri üyelerinin korumaya aldığı yarışmacılar, Kadir Gecesi yayınlanacak olan büyük finalde yarışacaklar.

 

BİRİNCİLERİ SELATİN CAMİ İMAMLARI FİNALE HAZIRLIYOR

Gün birinciliği kazanan yarışmacılar, haftanın finaline ve büyük finale her biri ayrı ayrı Selatin Cami (Osmanlı sultanlarının ve eşlerinin yaptırdığı camiler) imamları rehberliğinde hazırlanıyorlar.

Her gün birincisinin Türkiye’nin seçkin hocaları eşliğinde önce Hafta Finali’ne, sonra da Büyük Final’e hazırlayacak. Haftanın finallerine ve büyük finallere katılan her bir yarışmacı, önemli bir tecrübe edinerek yarışmayı tamamlamış olacak.

 

BÜYÜK ÖDÜL 50 TAM ALTIN

Tüm katılımcılara bir tam altın, gün birincilerine üç tam altın, hafta birincilerine beş tam altın hediye edilecek olan yarışmanın final gününde ise yarışmanın üçüncüsüne 10 tam altın, ikincisine 20 tam altın ve birincisine ise 50 tam altın ödül verilecek.

 

BÜYÜK FİNAL KADİR GECESİ’NDE

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın Büyük Finali, Kadir Gecesi’nde canlı olarak TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Toplamda 7 yarışmacının yarışacağı Büyük Final ile Ramazan ayının Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma birincisi belirlenecek.

 

 

Etiketler : türkiye  kur'an-ı kerim  okuma  yarış 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/82d8c07d9749385c33c13551a5108f8b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42