Türk Diyanet Vakfı Arakanlıları Yalnız Bırakmıyor… - Mersin İstikbal Gazetesi

Türk Diyanet Vakfı Arakanlıları Yalnız Bırakmıyor…

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da yıllardır baskı ve zulüm altında yaşayan bugünün mazlumu Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet, son günlerde iyice arttı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Türkiye'de Turist Sayısı Yüzde 29 Arttı

  2018’in ilk 6 ayında ülkemize giriş yapan turist sayısı yüzde 29 artarken, ziyaretçi sayısının 18,91 milyon kişiye ulaştığı tespit edildi.

 • Birinci Dönem Tamamlandı

  Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu ve İngilizce Yaz Okulu’nun birinci dönemi tamamlandı

 • 15 Temmuz Bir Demokrasi Dersidir

  MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Türk Milleti’nin, devletin ve ülkenin birliğini bozacak hiçbir girişime müsaade etmeyeceğini, 15 Temmuz’daki şanlı duruşun, bunu tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

 • Çimente Sektöründe Üretim Artıyor

  2018 yılı Ocak-Nisan döneminde çimento üretimi, geçen yıla göre yüzde 12,86 oranında arttı. Aynı dönemdeki üretimin yüzde 9,3’ü ihraç edildi.

 • Keleş'ten Bayram Mesajı

  Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Adana Bölge Müdürü Mustafa KELEŞ, Ramazan Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı. KELEŞ mesajında; birlik ve beraberliğin zirveye ulaştığı bir Mübarek Ayı geride bırakarak, Bayrama ulaşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız.

Son Güncelleme: 23 Eylül 2017, Cumartesi

Türk Diyanet Vakfı Arakanlıları Yalnız Bırakmıyor…

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da yıllardır baskı ve zulüm altında yaşayan bugünün mazlumu Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet, son günlerde iyice arttı.

Myanmar hükümetinin baskıları ve Budistlerin saldırıları nedeniyle çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybederken, yaşadıkları toprakları terk eden binlerce Müslüman da Bangladeş sınırını geçmeye çalışıyor.

Myanmar hükümeti, "dünyanın en çok zulüm görmüş olan ve bu zulümden kaçamayan halkı" olarak nitelendirilen Arakan Müslümanlarına yönelik etnik temizlik uygulamakla suçlanıyor. Müslümanların ağır insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya olduğu Myanmar’da ordu birlikleri, Arakanlı Müslümanlara ait köyleri tamamen haritadan silerken, pek çok sivil yaşadıkları yerleri terk etmek durumunda kalıyor.

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısı 150 bine yaklaşırken, komşu ülke Bangladeş sınırındaki Arakanlı Müslümanlar, zor koşullarda hayatlarını sürdürüyor.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında, 25 Ağustos'tan beri çok sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 60'tan fazla köy hedef alınırken bu köylerden çoğu tamamen yakıldı.

On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği sebebiyle bölgeden kaçmaya, kara ve deniz yoluyla Bangladeş'e geçmeye çabalıyor, on binlercesinin de sınır bölgesindeki bekleyişi sürüyor. Bölgedeki gözlemciler, “Myanmar’da yaşanan şiddeti açıklayacak kelime yok” derken, acil insani yardım yapılmasının önemli olduğunu belirtiyor.

Türkiye Diyanet Vakfı o Arakan’da yaşanan bu zulme kayıtsız kalmıyor. Myanmar’da 2012 yılında meydana gelen olayların ardından Arakanlı Müslümanlara yönelik başlattığım çalışmaları sürdürürken, bugün de mazlum Arakan Müslümanlarını yalnız bırakmıyor.

Modern dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu zulme karşı Arakan Müslümanlarının yanında olduğunu belirtiyor ve tüm insanlığı Arakanlı kardeşlerimizin durumuna duyarlı olmaya, ellerinden geldiği kadar mazlum Arakan Müslümanlarına yardım elini uzatmaya, onların ihtiyaçlarına destek olmaya çağırıyor.

MERSİN’DEN DE BAĞIŞ BEKLİYORLAR!..

Türk Diyanet Vakfı Mersin Şubesi’de yardım kampanyasına destek veriyor. Türkiye Diyanet Vakfı Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, şube yöneticisi Mustafa zeki yahşi ve Şube Personeli Çağrı Sağıroğlu yardım kampanyası çalışmalarına destek vererek tüm Mersinlilerden yardım bağışlarını beklediklerini duyurdular.

Arakan’ı Yalnız Bırakma”mak için ARAKAN yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL’lik destekte bulunabilir, online bağış sayfası bagis.diyanetvakfi.org.tr adresinden ve vakfın banka hesap numaralarından bağış yapabilirsiniz.

Banka Hesap Numaralarımız

Banka

Şube

Şube Kodu

Swift Kodu

Hesap Türü

IBAN

Vakıfbank

Meşrutiyet/ANKARA

100

TVBATR2A

TL

TR25 0001 5001 5800 7306 2806 34

Halkbank

Mithatpaşa Şubesi

396

TRHBTR2A

TL

TR89 0001 2009 3960 0005 0000 76

Ziraat Bankası

Bakanlıklar Kamu Girişimci / ANKARA

2532

TCZBTR2A

TL

TR89 0001 0025 3207 9673 6652 37

Ziraat Bankası

Bakanlıklar Kamu Girişimci / ANKARA

2532

TCZBTR2A

DOLAR

TR57 0001 0025 3207 9673 6651 34

Ziraat Bankası

Bakanlıklar Kamu Girişimci / ANKARA

2532

TCZBTR2A

AVRO

TR44 0001 0025 3207 9673 6651 74

Etiketler : türkiye  diyanet  vakıf  arakan  bağış 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri