Yenikapı'da 5 Milyon Kişiden Demokrasi Nöbeti - Mersin İstikbal Gazetesi

Yenikapı'da 5 Milyon Kişiden Demokrasi Nöbeti

Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ‘Zafer Demokrasinin, Meydanlar Milletindir’ sloganıyla düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde vatandaşlar İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nı tıklım tıklım doldurdu. Yaklaşık 5 milyon vatandaşın rekor katılımı ile gerçekleştirilen dev mitingde Türkiye, tüm dünyaya adeta demokrasi dersi verdi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kadına Karşı Artarak İlerleyen Şiddet

  Uzmanlığını detaycı yapısı, müvekkillerinin mevcut hukuki sorunlarını gidermenin yanı sıra özellikle önleyici hukuk hizmeti sunmayı da amaçlayan Kara,“Kadına Karşı Artarak İlerleyen Şiddet” konusu hakkında bir yazı yayınladı.

 • Feyzioğlu'ndan Hakkari'ye Çocuk Hakları Merkezi Müjdesi

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Hakkâri’ye müjdeli bir haber verdi. Feyzioğlu, Hakkâri Barosu bünyesinde bir çocuk hakları merkezi kurulması için Türkiye Barolar Birliği olarak ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

 • Türkiye'de Erkekler Ortalama 60 Yaşında Emekli Oluyor

  Farklı ülkelerdeki erkeklerin emekli olma yaşlarına bakıldığında, Türkiye'deki erkeklerin emeklilik yaşı ortalama 60 olarak görülürken, Türkiye’nin aynı yaş ortalamasını birçok ülke ile paylaştığı kayıtlara geçti.

 • Aleyna Reklam Filminde Sınırları Zorladı

  “Aleyna Tilki’de bizim gibi farklı ve cesur adımları olan bir sanatçı. Kendisinin de katkılarıyla “cesur” bir reklam filmi ortaya çıktı”

 • Sabancı: "Kız Kardeşler İnanırsa, Geleceğin NASA'sını Türkiye'de Kurabilir"

  Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 2011 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için bir mesaj yayınladı.

Son Güncelleme: 08 Ağustos 2016, Pazartesi

Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde Tüm Türkiye ‘Tek Yürek’ Oldu

 

Cumhurbaşkanı ve Başkomutan  Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ‘Zafer Demokrasinin, Meydanlar Milletindir’ sloganıyla düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde vatandaşlar İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nı tıklım tıklım doldurdu. Yaklaşık 5 milyon vatandaşın rekor katılımı ile gerçekleştirilen dev mitingde Türkiye, tüm dünyaya adeta demokrasi dersi verdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katıldığı bir miting ilk kez gerçekleşti. Telekonferans yöntemiyle diğer 80 ildeki meydanlara canlı bağlantının yapıldığı mitingde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

 

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in şehitler için okuduğu dua ile devam eden mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 23 gündür meydanları boş bırakmayarak adeta bir destan yazan aziz Milletimize hitap etti.

 

 

79 milyon vatandaşa ‘Gazanız mübarek olsun’ temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"O gece, adeta ölümü öldürerek sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar. İnanın bana, vatan uğruna verilen mücadelede bu rütbelere ulaşabilmek her zaman yakalanabilecek ve elde edilebilecek bir ayrıcalık değildir."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu görüntü düşmanları 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür"

 

"Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nin coşkulu bir kalabalıkla gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Bugün burada Yenikapı Meydanı’nda Cumhurbaşkanıyla, Başbakanıyla, Genelkurmay Başkanıyla, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanlarıyla, 81 vilayetimizdeki her görüşten, her meşrepten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya işte bu görüntü inanın bana ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir. Bu manzara, bin yıllık vatanımızın tek bir taşına dahi göz dikenlerin ödemeyi göze alacakları bedelin ilanı ve ispatıdır. Bu manzara, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağının garantisidir. Bundan sonra işimiz ne biliyor musunuz? Artık muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak." 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İşlerinin zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandılar"

 

FETÖ'nün darbe girişiminin bazı gerçekleri ortaya koyduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"15 Temmuz, dostlarımıza bu ülkenin sadece siyasi, ekonomik, diplomatik saldırılara değil, aynı zamanda askeri sabotajlara karşı da güçlü olduğunu, yıkılmayacağını, rayından çıkmayacağını göstermiştir. Aynı gece Türkiye'nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturarak bekleyen düşmanlarımız ise ertesi güne bundan sonra işlerinin çok daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandılar."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Millete kimse esareti asla getiremeyecektir"

 

Milletin, asla esaret ve zilleti kabul etmeyeceğini bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal, 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu kara günlerde şunu söylüyordu; 'Milletimiz çok büyüktür, hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine 'Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin?' diye sormak lazımdır. Ben Milletimin vereceği cevabı biliyorum...' Şimdi burada bir kez daha soruyorum. Gazi'den 96 yıl sonra Yenikapı Meydanı'ndan aynı soruyu sizlere soruyorum. Ey Millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin? Mesele bu. Bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir. 

Sizler 15 Temmuz'da esaret ve zillet kabul etmeyeceğinizi, namlulara göğsünüzü dayayarak, tankların önüne yatarak, uçaklara ve helikopterlere dahi hamleler yaparak bilfiil gösterdiniz. Hani ne diyor İstiklal Marşımızda; 'Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.' Siz, göğsünüzü siper ettiniz, namluların ucuna geldiniz, bizzat vücudunuzu koydunuz, tankların altına yattınız."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Haktan ve hakikatten yana olan herkes Yenikapı'dadır"

 

Yakalanan birlik ve beraberlik ruhunun en iyi şekilde değerlendirilmesi, 15 Temmuz'un daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye'nin inşası için bir milat haline dönüştürülmesi gerektiğini bildiren Erdoğan, Türkiye'de gelinen noktada safların gayet net olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bir tarafta tüm kurumlarıyla, tüm siyasi partileriyle, tüm kesimleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti; diğer tarafta ise kimi etnik veya dini istismar, kimi ideolojik sapkınlık içinde olan terör örgütleri ve onların arkasındaki karanlık güçler vardır. Devletinden, milletinden, haktan ve hakikatten yana olan herkes bugün burada, Yenikapı'dadır. Buradan 80 vilayete selam olsun. Buradan 79 milyona selam olsun."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Arkalarındaki güçleri de çok iyi biliyoruz"

 

Terör örgütleri mensuplarının, kiminin adliyede akıbetini beklediğini, kiminin cezaevinde cezasını çektiğini, kiminin de mezarda nihai hesabını verdiğine işaret eden Erdoğan, "Onların arkalarındaki güçleri de çok iyi biliyoruz. Vakti, saati geldiğinde hesaplarını önlerine koyacağız" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu girişim aynı zamanda bir terör eylemidir"

 

15 Temmuz'un, ordu içine sızmış FETÖ ihanet şebekesi mensuplarının başlattığı bir darbe girişimi olmasına karşın hadisenin sadece bundan ibaret olmadığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda PKK ve DAEŞ'in silahlı eylemleriyle elde edilmek istenen neticenin, asker elbisesi giymiş teröristler eliyle yeni bir safhaya çıkartılma girişimidir. Yani bu girişim aynı zamanda bir terör eylemidir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra 15 Temmuz, ülkesine ve milletine ihanet eden bir silahlı güç eliyle ülkemizi işgal girişimidir. Şayet darbe başarılı olsaydı bin yıldır bizim olan bu coğrafyanın kimlere altın tepsi içinde sunulacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hiç kimse endişeye kapılmasın"

 

FETÖ'nün gayrimeşru şekilde elde ettiği güçle dizayn etmek istediği siyaset, medya ve iş dünyasının yeniden kendi tabii seyrine oturtulması gerektiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurt içinde Milletimizin dini hassasiyetini, merhametini, iyilik ve yardımlaşma duygularını istismar ederek elde ettikleri tüm imkanları Milletimizin emrine vermeliyiz. Hiç kimse, kapatılan yurtlardan, okullardan, evlerden dolayı endişeye kapılmasın. Gerek devletimizin ilgili kurumları, gerekse aynı alanda hizmet veren sivil toplum kuruluşlarımız çok daha iyisiyle, çok daha fazlasıyla bu boşluğu dolduracaklardır. Yurt dışında ülkemizin adını ve itibarını kullanarak elde ettikleri imkanları da asli sahibine, yani devletimize ve milletimize kazandırmalıyız. Hükümetimiz, Olağanüstü Hal ilanı sonrasında sahip olduğu yetkiyle tüm bu alanlarda çok önemli adımlar attı, atmaya devam ediyor."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu Milletin mayası sağlamdır"

 

Milletin her bir ferdinin kendi özgür iradesiyle verdiği kararlara teslim olmak, boyun eğmek gerektiğini savunduklarını hatırlatan Erdoğan, "Bu Millete, 79 milyon vatandaşımıza bakıp, eğitimsiz, pısırık, işe yaramaz bir insan yığını gördüklerini söyleyenler; 15 Temmuz'da hayatlarının en büyük şokunu ve en büyük mahcubiyetini yaşamışlardır. Artık şu gerçeği herkesin kabul etmelidir ki; bu Milletin mayası sağlamdır" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gönül sınırlarımız her coğrafyayı kapsayacak kadar geniştir"

 

Türk halkının fiziki sınırlarının başka, gönül sınırlarının başka olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne diyor şair? 'Ellerin yurdunda çiçek açarken bizim ile kar geliyor gardaşım. Bu hududu kimler çizmiş gönlüme, dar geliyor, dar geliyor gardaşım.' Evet, bizim gönül sınırlarımız bizi kardeşi ve dostu olarak gören her toplumu, her coğrafyayı kapsayacak kadar geniştir. İnşallah önümüzdeki dönemde hem kendi insanımızın, hem de umudunu bizi bağlamış dünyanın tüm mazlumlarının yüzünün güleceği bir dönem olacaktır."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yaptıklarının bedelini ödeyecekler"

 

Tüm kurumlardaki incelemelerin süreceğini belirten Erdoğan, "Bundan böyle artık altımızda kimler var, nerede kim var, bunları her birimde çok iyi inceleyeceğiz. Yargıda kim var, inceleyeceğiz ve bunları da kapıya koyacağız. Cezaeviyse cezaevine koyacağız ve yaptıklarının bedelini ödeyecekler" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yarınlar onlar için bekledikleri gibi olmayacak"

 

15 Temmuz gecesi kalpleri Türkiye için atan yurt dışında yaşayan Türklere şükranlarını sunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu vatandaşlarımızın Batı medyasının tacizleri, olumsuz yayınları sebebiyle zor günler geçirdiklerini biliyorum. İşte Almanya. Ben video konferansla orada mitinge bağlanacaktım, bağlatmadılar. Olumsuz karar verdiler. Hani demokrasi? Ama Kandildekilere video konferansla yayın yaptırdılar. Ne olursa olsun, yarınlar onlar için bekledikleri gibi olmayacak, bumerang gibi onları vuracak. Beslesinler o teröristleri. Yarın onlara çarpacaklar."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Demokrasi nöbetine çarşamba akşamı noktayı koyacağız"

 

Konuşmasının sonunda, yurt genelinde 'demokrasi nöbeti' tutan vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Bu akşam demokrasi nöbetine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız" dedi.

 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise, "Ay yıldızlı bayrağımız altında tek Millet, tek devlet ve tek vatan şuuru ve inancı içinde olduğumuzu haykırmak ve darbeleri tarihe gömdüğümüzü bütün dünyaya duyurmak için bir aradayız" dedi.

 

TBMM Başkanı Kahraman: "Büyük bir badirenin içinden birlikte çıktık"

 

Büyük bir badirenin içinden hep birlikte çıkıldığını vurgulayan Kahraman şöyle konuştu: "Büyük bir badirenin içinden birlikte çıktık. Milletimizi birbirine düşürmek isteyen şer güçlere karşı direndik ve kazandık. Açtıkları okullarda, kurdukları dershanelerde yetiştirdikleri robot beyinlerle milletin kurumlarına yerleştirdikleri ajan ve vatan hainleriyle devletimizin içerisine sızarak bizlere karanlık dehlizleri layık gören insan müsveddelerine milletimiz hak ettikleri cevabı en güzel şekilde verdi."

 

TBMM Başkanı Kahraman: "Vatansever güvenlik güçleriyle Millet bir bütün olarak darbeyi önledi"

 

"Vatansever güvenlik güçleriyle Millet bir bütün olarak darbeyi önledi, demokrasi kazandı." diyen Kahraman, "Bundan sonra hiçbir güç darbeye teşebbüs edemeyecektir, darbeler tarihi sona ermiştir." şeklinde konuştu.

 

Başbakan Yıldırım: “15 Temmuz ikinci kurtuluş savaşıdır”

 

Başbakan Binali Yıldırım ise mitingde yaptığı konuşmada, "Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda destan yazan bu millet, aynı ruhla 15 Temmuz destanını da yazdı. 15 Temmuz, ikinci Kurtuluş Savaşı'dır. Allah'a hamdolsun, toprağın altında şerefiyle yatan şehitlerimiz sayesinde bugün bu topraklarda şerefimizle, bağımsızlığımızla, kardeşliğimizle bir olarak, beraber olarak yaşıyoruz. Güya Türk askeri kılığına girip topraklarımızı işgal edeceklerdi, bu Milletin iradesini çalacaklardı. Allah şerleri hayra çevirir, bizi öldürmeyen her darbe bizi daha da güçlendirir. İşte burada olduğu gibi" dedi. 

 

Orgeneral Akar: "Hakimiyet Milletindir düsturu en temel anlayışımızdır"

 

Bütün kuvvet komutanlarıyla birlikte mitingde hazır bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise yaptığı konuşmada, TSK'nın demokrasi ve hukukun üstünlüğüne bağlı, sadık, ezici çoğunluğunun devleti ve milletiyle birlikte hareket etme yönünde takındığı tutumla bütünleşerek tarihsel niteliği olan ordu-millet kavramının daha da güçlenmesini sağladığını söyledi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de işaret ettiği "Hakimiyet Milletindir" düsturunun en temel anlayışları olduğunun altını çizen Orgeneral Akar, bu anlayışın da sonsuza dek süreceğini belirtti.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada, "Artık 15 Temmuz'un bir özelliği var; 15 Temmuz bize bir uzlaşma kapısı araladı. 15 Temmuz'dan sonra artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi hep birlikte bırakmış olacağız" dedi.

 

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Türk halkının oynanan oyunlara rağmen cesaretle dik durarak hainlere dersini verdiğini ve teröristlere haddini bildirdiğini ifade ederek, "Bahtiyarım çünkü Türkiye'mizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum çünkü millet burada, irade burada, inanç burada. Bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır" dedi. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri