Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 11:50 Bu haber 4113 kez okundu
 
Başkan Ercan, Dilekçe Kampanyası Başlattık
Türk Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı ve T.Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında,
YAŞAM Haberi
Başkan Ercan, Dilekçe Kampanyası Başlattık

Başkan Ercan, Dilekçe Kampanyası Başlattık

 

Türk Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı ve T.Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan,   sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, Üniversitelerde çalışan personellerin nakil konusunda haksızlığa uğradığını iddia etti. Başkan Ercan, “Üniversitede çalışan idari personel 657 Sayılı DMK hükümlerine tabi olarak çalışan kamu personeli olmasına rağmen üniversitelerin kendilerine özgü durumları nedeniyle eş, sağlık v.b. özür durumu tayin hakkından yararlanamamaktadır. Nakil durumları açısından diğer memurlardan farklı uygulamalara maruz kalan üniversitelerde görev yapan idari personel bu yönüyle büyük bir haksızlık yaşamaktadır.

 

Düşünebiliyor musunuz; üniversitelerde görev yapan idari personel, sağlıkla ilgili bir sorun dahi yaşasa tayin isteyememektedir. Bu da var olan sağlık sorunlarının düzenli tedavi imkânı olmadığı için daha da artmasına ve ilerlemesine neden olmaktadır.

 

Ayrıca eş ve çocuklarından ayrı kalan idari personelin eşleri arasında huzursuzluk yaşanmakta, bazıları boşanma aşamasına gelmekte, dolayısıyla aile bütünlükleri bozulmaktadır.

 

Yer değiştirme talebi olan ve muvafakat için kurumu ile sorun yaşayan personele yapılan keyfi uygulamalar da çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşmasına neden olabilmektedir. Mobbinge maruz kalan üniversite çalışanları verimli ve kaliteli iş üretememektedir.

DİLEKÇE KAMPANYASI BAŞLATTIK

Türk Eğitim-Sen olarak bu hak mahrumiyetlerine kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Dolayısıyla YÖK’e gönderilmek üzere bir dilekçe kampanyası başlattık.

Bu kampanya kapsamında; YÖK’ün, üniversitelerde görev yapan personelin, 3 yıl görev yapmak kaydıyla isteğe bağlı olarak, özürleri varsa bu özür durumlarına binaen diğer üniversitelere geçişine imkân sağlayacak ve karşılıklı yer değiştirme (becayiş) hakkını da kapsayacak şekilde bir yönetmelik çıkarmasını talep ediyoruz.

YÖK bu talebimizi hayata geçirirse, üniversite personeli daha huzurlu, verimli ve mutlu olarak çalışacaktır. Dolayısıyla YÖK’ün konuyu bir an önce gündeme almasını ve çözüm üretmesini bekliyoruz. Mücadelemiz sonuç alınıncaya kadar devam edecektir.”Dedi.

Türk Eğitim-Sen'li memurlar imzaladıkları dilekçeleribir zarf ile PTT'den YÖK'e gönderdiler,

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Ercan,, Dilekçe, Kampanyası, Başlattık,
Yorumlar
Haber Yazılımı