Haber Detayı
26 Mart 2019 - Salı 20:00 Bu haber 3582 kez okundu
 
Danışma Merkezi İle Kadınlar Daha Güçlü
Mezitli Belediyesinin hayata geçirdiği Kadın Danışma Merkezi, faaliyete geçmesinin ardında bir yıl olmasına rağmen yüzlerce kadının başvuru kaynağı oldu.
YAŞAM Haberi
Danışma Merkezi İle Kadınlar Daha Güçlü

Danışma Merkezi İle Kadınlar Daha Güçlü

 

Mezitli Belediyesinin hayata geçirdiği Kadın Danışma Merkezi, faaliyete geçmesinin ardında bir yıl olmasına rağmen yüzlerce kadının başvuru kaynağı oldu.

Ağırlıklı olarak kadınların toplumsal önyargılara karşı mücadelesi, sosyal baskı nedeniyle oluşan kaygı bozukluğu ve psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalma konularında 1 yıl içerisinde 170 vatandaş, Kadın Danışma Merkezi’ne başvuruda bulundu.

Mersin Barosu, Mersin Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube, Türk PDR Derneği, City Hospital, üniversiteler ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapılarak, gönüllü yürütülen çalışmalar kapsamında ayrıca, ailenin kutsallığı ve birlikteliğini sağlamak ve geliştirmek amacıyla seminer ve konferanslar verildi. Merkezde ayrıca kadınlarımızdan gelen talepler doğrultusunda, çocuk ve ergen konusunda da danışmanlık faaliyetine başlanarak ailelere destek olunuyor.

 

KADININ SOSYAL STATÜSÜNÜ GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Haftanın 4 günü psikolojik danışmanlık desteği haftanın 1 günüde hukuki destek ücretsiz olarak verildiğine dikkat çeken Kadın Danışma Merkezi Proje Koordinatörü Esra Uysal, “Merkezimiz kadın geliştiğinde toplumunda gelişeceğini düşünerek kadınlarımızı her alanda desteklemeyi hedeflemiştir. Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve tamamı gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülen hizmetler ile kadının sosyal statüsünün güçlendirilmesine çalışılıyor. Merkezimiz, hukuki danışmanlık, psikolojik destek, barınma ve sığınma alanlarına yönelik yönlendirmeler yaparak, kadınları ve çevreyi bilgilendirme toplantıları düzenliyor. Başvuruda bulunan tüm kadınların kimlik ve özel bilgileri gizli tutuluyor” dedi.

Uysal, merkezde çocuklarıyla gelen kadınların daha rahat görüşme yapabilmesi için çocuk oyun alanı, dinlenme kafeterya bölümünün bulunduğu bilgisini verdi.

 

KADIN ÖZGÜRLEŞTİKÇE ŞİDDETE KARŞI DAHA DİK DURUYOR

Kadının her alanda statüsünün artırılması için çalışma yürüttüklerini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise yaptığı açıklamada,  “Kadınlarımız ekonomik özgürlüklerini kazandıkça şiddete karşı daha güçlü durabiliyor. Böyle merkezler aracılığı ile kadınlarımıza yalnız olmadıklarını göstermek zorundayız. Biz sadece hukuksal ve psikolojik desteğin yanında iş ve kişisel gelişim eğitimleri de veriyoruz. Gönüllü olarak bu projede yer alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

YARDIM DEĞİL DAYANIŞMA ANLAYIŞI İLE HİZMET VERİYOR

Kadına yönelik şiddet olayının toplumsal bir sorun olduğunu dile getiren Başkan Tarhan, “Kadına şiddet haberlerinin basın organlarında daha yoğun bir şekilde yer almaya başlamasıyla birlikte tepki de artmaya başladı. Merkezimizin amacı, kadınları rehabilite etmekten öte özgürlüklerine aracılık etmektir. Kadınlarımız yaşadıklarını yargılanmadan paylaşabiliyorlar. Merkezde şiddetle mücadele yolları ve yasal haklara ilişkin sosyal, hukuki, psikolojik destek veriliyor. Çalışmalar yardım değil ‘dayanışma’ esası ile ücretsiz, rahat ve güvenli bir biçimde yürütülüyor. Bu merkezde birlikte dayanışma ile güçleneceğiz” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Danışma, Merkezi, İle, Kadınlar, Daha, Güçlü,
Yorumlar
Haber Yazılımı