Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 08:59 Bu haber 16991 kez okundu
 
MDTO’da Karma sergi Açılışı
Mersin Deniz Ticaret Odası sezonun ilk etkinliğinde Ressam Dorothea Atalay ile Heykel Sanatçısı Nihat Arıkan’ın eserlerinden oluşan bir karma sergiyi Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor.
KÜLTÜR Haberi
MDTO’da Karma sergi Açılışı

MDTO’da Karma sergi Açılışı

 

Mersin Deniz Ticaret Odası sezonun ilk etkinliğinde Ressam Dorothea Atalay ile Heykel Sanatçısı Nihat Arıkan’ın eserlerinden oluşan bir karma sergiyi Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor.

Mersin Deniz Ticaret Odası ile Mersin Deniz Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilecek ve 14-20 Ekim 2019 tarihleri arasında 1 hafta süreyle açık kalacak serginin açılışı 14 Ekim 2019 tarihinde yapılacaktır. Sergi açılışında siz değerli basın mensubunu da aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

MERSİN DENİZ TİCARET ODASI

Sergi Açılışı ve Kokteyl: 14 Ekim 2019 Pazartesi- Saat:17.00

Yer: Mersin Deniz Müzesi

Sergi Süresi :14-20 Ekim 2019

 

DOROTHEA ATALAY

1958‘de Almanya’nın Trier kentinde doğmuştur.  Essen Üniversitesi’nde öğretmenlik eğitimini tamamlamıştır. Almanya’da ve sonradan yerleştiği Türkiye’de çeşitli okullarda öğretmenlik yapmış, emekli olduktan sonra Haluk Evitan’ın resim atölyesinde çalışmaya başlamıştır. Halen buradaki çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sanatçının ilk resimlerinin konuları ‘Doğa ve Çiçek’ olmuştur. Atalay, objeleri genellikle gerçekliklerini değiştirip, geometrik/kübik şekillerde yorumlamaktadır.  Resimlerinde saf ve parlak renkler hakimdir. Daha geç dönem resimleri ‘Soyut ve Soyut Manzara’ konularından oluşmuş, gittikçe kübik şekillerin yoğunluğu artmıştır.

 

Atalay’ın ilgi ve uzmanlık alanlarından biri de tekstil sanatlarıdır.  Bir arkadaşı ile ‘Eldoku’ adında bir kuruluşa öncülük etmiştir. ‘Eldoku’ ile Türkiye’deki geleneksel tekstil sanatlarının izini sürmekte, yaptığı tasarımlarla, Ankara’da yaşayan ve ‘evde çalışan’ kadınların hayatlarına dokunmaya çalışmaktadır.

 

Ankara Kalesi civarında bir “han”da oluşturdukları atölyelerinde değişik dokuma teknikleri ile resmi buluşturmaktadır.

 

PROF.DR. NİHAT ARIKAN

1953 Yılında Finike'de doğmuştur. 1972’de Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olmuştur. Hacettepe Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Ankara Tıp Fakültesinde Üroloji ihtisası yapmış, aynı bölümde 2014 yılına kadar öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2014 yılında sanatla uğraşmak üzere kendi isteği ile emekli olarak hekimliği bırakmış ve seramik, heykel ve edebiyatla ilgilenmeye başlamıştır.

 

2014’de ilk kişisel heykel sergisini açmıştır. 2015’de "Kısa bir öykünün romanı şiir dilinde" adlı şiir kitabı, 2017’de "6. Sokak Gölgeleri" adlı kısa öykü kitabı yayınlanmıştır.  Halen Ankara Ahlatlıbel'de kendi atölyesinde seramik ve metal heykel çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MDTO’da, Karma, sergi, Açılışı,
Yorumlar
Haber Yazılımı