Haber Detayı
24 Mart 2019 - Pazar 14:15 Bu haber 17707 kez okundu
 
Özyiğit'ten Kırsala Çıkartma...
CHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit, kırsal mahallelere çıkarma yaptı. Turunçlu, Uzunkaş, İnsu, Kocahamzalı ve Çukurkeşli mahallelerini ziyaret eden Özyiğit,
SİYASET Haberi
Özyiğit'ten Kırsala Çıkartma...

CHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit, kırsal mahallelere çıkarma yaptı. Turunçlu, Uzunkaş, İnsu, Kocahamzalı ve Çukurkeşli mahallelerini ziyaret eden Özyiğit, kırsal kesimde yaşayan Yenişehirlilerin gönlünü fethetti. Özyiğit, kooperatifleşerek dayanışma ve hemşehrilik kültürünü oluşturacaklarını ve bu sayede ilçenin kalkınmasına da katkı sağlayacaklarını söyledi. Çukurkeşli sakinlerinin talebi üzerine Özyiğit, yenidünya meyvesiyle meşhur mahallede festival yapma sözü verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit, partisinin Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile birlikte Yenişehir’in kırsal kesimlerinde bulunan Turunçlu, Uzunkaş, İnsu, Kocahamzalı ve Çukurkeşli Mahallelerini ziyaret etti. Gittikleri mahallelerde Özyiğit ve Başarır davul zurna ile karşılandı. Uzunkaş Mahallesi’nde Özyiğit ve Başarır için kurban kesildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm belediye başkan adaylarına, ‘Yeni dönemde hizmetlere dar gelirli vatandaşların yaşadığı bölgelerden başlayın’ talimatını verdiğini anımsatarak sözlerine başlayan Özyiğit, ilçenin kuzeyinde kalan birçok mahalleye yeteri kadar hizmet gitmediğinin farkında olduklarını söyledi.  Özyiğit, göreve gelmeleriyle birlikte hizmetlerine ilk bu mahallelerden başlayacaklarının sözünü verdi.

‘Yeni Yenişehir’i oluşturmak amacıyla 6 başlıktan oluşan bir felsefe geliştirdiklerini anlatan Özyiğit, bunların sırasıyla hareket, eğitim, hemşehrilik, dayanışma, kentleşme ve ekoloji olduğunu ifade etti.

Her bir felsefenin Yenişehir’de yaşayan insanları, canlıları ve doğayı kapsadığına dikkat çeken Özyiğit, ‘Hareket’ ilkesi sayesinde Yenişehir’de yaşayan her kesin sağlığını daha iyi bir noktaya getirmeyi amaçladıklarını aktardı. Özyiğit, ‘Eğitim’ ilkesiyle birlikte gelecek nesillerin daha çağdaş, laik ve bilimsel eğitim almalarına ön ayak olmayı amaçladıklarını anlattı.

‘ İKİ ŞANSIMIZ VAR’

Yenişehir’de çok farklı şehirlerden göç etmiş insanların yaşadığına dikkat çeken Özyiğit, ‘Hemşehrilik’ ilkesiyle birlikte Yenişehirlilik kültürünü oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Bunu yapmak içinde ‘Dayanışma’nın   kaçınılmaz bir gerçek olduğuna dikkat çeken Özyiğit. ‘Dayanışma’nın sağlanması amacıyla kooperatifleşmeye özen göstereceklerini ifade etti. Mersin’e 30 yıl önce yerleştiğini ve bu süre zarfında eczacılık yaptığını da anlatan Özyiğit, meslek yaşamının 20 yılında ise ecza kooperatiflerin de yönetici ve başkan olarak çeşitli kademelerde görev aldığının altını çizdi. Özyiğit, “Yıllardır biz ürünümüzü üretir, iyi bir gelir elde etmeyi bekleriz ancak sulama birliklerimizin dışında bunu sağlayacak bir yapımız var mı? Yok. Ürün yetiştirip para kazanmak sadece ürünü sulamaktan mı geçiyor?  Hayır. Bunu sağlamak için 2 şansımız var. Birincisi Ziraat Mühendisi ve çiftçi olan Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer. Seçer, ziraatçı çiftçinin halinden anlar, fabrikası var üreticinin halinden anlar, ihracatçı ihracattan anlar. Kısacası sizin derdinizden ve dilinizden iyi anlayacak büyükşehir başkan adayı. Bana gelince, meslek yaşamımın 20 yılını eczacı kooperatiflerinde yönetici ve başkan olarak geçirdim. Küçük sermaye sahibi insanların bir araya gelerek, o büyük devasa sermayelere karşı durmasının uygulamasını yapmış biriyim. Dolayısıyla göreve geldiğimizde üretici ve tüketici kooperatifleri kuracağız. Öte yandan belediyemiz bünyesinde kalite kontrol birimi kuracağız. Aynı zaman da enerji ihtiyacını güneşten sağlayan Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Depoları kuracağız. Böylece ürettiğimiz ürünlerin maliyetlerini düşüreceğiz. Soğuk Hava Depolarında bekleterek değerini bulduğunda piyasaya sürebileceğiz. Markalar oluşturarak ülke genelinde dağıtımını sağlayacağız ve hatta tüm dünyaya ihraç edebileceğiz. Kısacası biz göreve geldiğimizde sermayenin payandası olmayacağız” dedi.      

‘20 YILDIR İKTİDARSINIZ PEKİ MERSİN’E NE YAPTINIZ?’

Ülkenin içerisinde bulunduğu durumu ve bu durumun yerel seçimlere yansımalarını da değerlendiren Özyiğit, “Eğer bugün yaşadıklarımızdan mutluysak, eğer bugün ürünümüzden elde ettiğimiz gelirle tohumumuzu, mazotumuzu, evimizin ihtiyaçlarını, çocuğumuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsak sorun yok. Mutluysanız ‘Cumhur İttifakı’na oy vermeye devam edin. Memnun değilseniz de adam akıllı bir tepki gösterin. Her seçim öncesi bakanlar geliyor şunu yapacağız, bunu yapacağız deyip gidiyorlar. Yaklaşık 20 yıldır iktidarsınız peki Mersin’e ne yaptınız? Hiçbir şey. Bakın yine geziyorlar. Fakat seçimlerden sonra yine biz bize kalacağız. Ben Yenişehir Belediye Başkanı olacağım ve oturup derdimize birlikte çare üreteceğiz. Onun için hem ülke politikalarını düşünerek, hem burada birlikte yaşayacağımızı düşünerek sizlerden sağlam bir duruş bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Çukurkeşli ziyaretinde mahalle sakinlerinin talebi üzerine CHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit, yenidünya meyvesiyle meşhur mahallede festival yapma sözü verdi. Özyiğit, “Yeni, Yenişehir’i oluşturmak amacıyla planladığımız ilkelerden ‘Hemşehrilik’ kapsamında festivalleri ve mahalle şenliklerini önemsiyor ve hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda Çukurkeşli Yenidünya Festivalini hasat zamanlarında yaparız” sözünü verdi.   

 

   

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özyiğit'ten, Kırsala, Çıkartma...,
Yorumlar
Haber Yazılımı