Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 07:19 Bu haber 3483 kez okundu
 
Turunçgil Kongresi Hatıra Ormanı Ağaç Dikim Yapılı
2020 Turunçgil Kongresi Hatıra Ormanı Ağaç Dikim Töreni Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleşti
GÜNDEM Haberi
Turunçgil Kongresi Hatıra Ormanı Ağaç Dikim Yapılı

2020 Turunçgil Kongresi Hatıra Ormanı Ağaç Dikim Töreni Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleşti

8-13 Kasım 2020 tarihleri arasında ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek olan ‘14. Turunçgil Kongresi’ anısına hazırlanan 2020 Turunçgil Kongresi hatıra ormanı ağaç dikim töreni Vali Ali İhsan Su’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Mersin-Gözne Yolu Dalakderesi mevkiinde düzenlenen törene; Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, il protokolü üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmasına ilimizin çok hızlı bir gelişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu kaydederek başlayan Vali Ali İhsan Su, “Her gün güzel etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu ilimizdeki hareketliliği gösteriyor, hareket olan yerde bereket olur, çalışma olur, ilimizde her şeyimiz var, bunları kullanıyoruz ve değerlendirmeye çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve himayelerinde devletimiz ve hükümetimiz tarafından ilimizde her alanda ve her sektörde çok ciddi çalışmaları yürütülüyor ve gerçekleştiriliyor.” dedi.

‘14. Turunçgil Kongresi’nin önemine değinerek konuşmasını sürdüren Vali Su; “Kongreyi, Narenciye Festivali ile birlikte yapacağız, çok kapsamlı ve güzel bir program olacak. 60 ülkeden 2 bin - 2 bin 500 katılımcı gelecek. Bu ilimizin ve narenciyenin daha iyi tanıtılması demektir. Her anlamda sahip olduğumuz bütün güzelliklerin, imkanların ve değerlerin dünyaya açılması demektir. Biz bunlar için gayret ediyoruz her alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bu kongre, bize bu çerçevede önemli bir ivme kazandıracaktır. Bu nokta çok önemli, biz şimdiden onun çalışmalarını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

UTK Başkanı Kemal Kaçmaz başkanlığında komitenin çalışmalarını yürüttüğünü kaydeden Vali Ali İhsan Su; “Bunun tanıtımıyla ilgili olarak 65. Dönem Kalkınma Bakanı ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan’ın da destekleriyle komiteye bir kaynak da aktardık. Bugün de uluslararası turunçgil kongresine katılacak olan tüm delegasyon için bir fidan dikmiş olacağız. Bunlar kalıcı şeyler yeşili korumaya ve daha da geliştirmeye çalışıyoruz. İlimizde bu anlamda şanslı, toplam arazisinin yüzde 53’ü orman. Vatandaşlarımız çok duyarlı, bölge müdürlüğümüz çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu anlamda da turunçgil kongresiyle beraber böyle bir etkinlik de ayrı bir anlam katıyor.” şeklinde konuştu.

Vali Ali İhsan Su’nun protokol üyeleri ile birlikte fidanların toprakla buluşturulduğu törende, yüzlerce fidan da katılımcılar tarafından toprağa dikildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turunçgil, Kongresi, Hatıra, Ormanı, Ağaç, Dikim, Yapılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı