Kapadokya, Ankara, Konya, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa…

4,5 YILDA 6 BİN 150 AKDENİZKADIN TÜRKİYE’Yİ GEZDİ

KANLIDİVANE ÖREN YERİNDE “ANTİK KENTİN EZGİSİ” KONSERİ DÜZENLENDİ KANLIDİVANE ÖREN YERİNDE “ANTİK KENTİN EZGİSİ” KONSERİ DÜZENLENDİ

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı kültür ve sanat evlerinde düzenlenen kurs ve eğitimlere katılan Akdenizli kadınlar, 4,5 yılda Türkiye’nin farklı birçok ilini gezdi. 2021 yılından bugüne kadar 6 bin 150 kadın, farklı şehirlere geziye götürülürken, birçoğu da hayatında ilk kez şehir dışına çıkmanın keyfini yaşadı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kültür ve sanat evlerinde verilen kurslara katılan kadınları gezilere götürmeye devam ediyor. Daha önce çoğu şehir dışına çıkmayan kadınlar, Türkiye’nin farklı illerini gezerek, o bölgelerle ilgili bilgiler aldı. İlk kez 2021 yılında başlayan bu geziler sayesinde, bugüne kadar 6 bin 150 kadın Kapadokya, Konya, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Ankara’ya götürülürken, belirli tarihlerde de Mersin’in tarihi ve turistik yerleri gezdirildi. Gittikleri bölgeleri bilen rehberlerin de eşlik ettiği kadınlar unutulmaz zaman geçirdi. Öte yandan ‘Anne Kız Kapızlı Kampında Deniz ile Buluşuyor’ projesiyle de 400 anne-kız tatil yapmanın keyfini yaşadı.

“Bizden önce kadınlara ve gençlere bu imkânlar sunulmamıştı”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kadınlara ve gençlere önem verdiklerini altını çizerek; “Göreve gelir gelmez ilçemizin makus tarihini kırmak için yoğun bir çalışma başlattık. Özellikle kadın ve gençlere ayrı bir önem verdik. Gençleri sporla, eğitimle ve sosyal projelerle buluşturduk. Kadınları kültür ve sanat evlerimizde okuma-yazma kursu başta olmak üzere birçok mesleki eğitimle buluşturduk.

Burada kurs gören kadınları da belirle periyotlarla gezilere götürdük. Yine yaptığımız projeyle anne ve kız çocuklarını da kamp tatiline götürdük. Akdeniz’de, bizden önce kadınlara ve gençlere bu tür imkânlar sağlanmamıştı. Bu projemizle birçok kadın, hayatında ilk kez şehir dışına çıkmanın veya tatil yapmanın keyfini yaşadı. Akdeniz artık istenmeyen olaylarla değil; spor, eğitim, kültür ve sanatla anılıyor. Akdeniz’de huzur ve güven var artık. Bundan sonra da bunu devam ettireceğiz. İnşallah Akdeniz’i hep birlikte Mersin’in marka ilçesi haline getireceğiz” diye konuştu.

 

Editör: Rüştü Aydın