Çimsa, ISO Yeşil Dönüşüm Ödülleri'nde "Sürdürülebilirlik Yönetimi" Kategorisinde Ödül Aldı

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa 12 Haziran Çarşamba akşamı gerçekleşen 2024 İSO Yeşil Dönüşüm Ödül Töreni'nde "Sürdürülebilirlik Yönetimi" kategorisinde ödüle layık görüldü.

2024 ISO Yeşil Dönüşüm Ödül Töreni'nde Çimsa, "Sürdürülebilirlik Yönetimi" kategorisinde ödüle layık görüldü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ’nin de katıldığı tören, çevre ve sürdürülebilirlik alanında başarılı projeleri ödüllendirdi.

Çimsa adına ödülü, Gri Çimento Pazarlama & Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Karahüseyin aldı. Karahüseyin, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Çimsa olarak, sürdürülebilirlik yönetimi konusundaki kararlılığımız ve uygulamalarımızın takdir edilmesinden büyük gurur duyuyoruz. Sürdürülebilirlik, şirketimizin temel değerleri arasındadır ve bu doğrultuda attığımız adımların böyle prestijli bir ödülle taçlandırılması bizim için büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında, 2023 yılını “Gri Çimento Ürün Dönüşüm” yılı ilan ettik. Müşterilerimizin ihtiyaçları ile paralel Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde toplam gri çimento ürün portföyümüzün %37’si düşük klinker içerikli ürün grubuna transfer oldu. Böylece düşük karbon ekonomisine geçişi destekleyerek, sürdürülebilir yaşam alanlarının gelişimine öncülük ediyoruz. Dengeli ve riske duyarlı yönetişim modelimiz ile sürdürülebilir paydaş değeri üreterek, 'Yarınlar için Bugünü Şekillendiriyoruz'. Bu ödül, sürdürülebilirlik yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşıdır ve çalışmalarımızı daha da ileriye taşımak için bizi teşvik ediyor."

"Sürdürülebilirlik Yönetimi" kategorisinde ödül alan şirketler sürdürülebilirlik yönetimi konusundaki uygulamalarının tüm yönetim kademelerinde ele alındığını, sürdürülebilirliğin karar alma süreçlerine etkisini, sürdürülebilirlik konusunda politika, hedef ve stratejiler geliştirdiklerini ve kurumsal sürdürülebilirlik anlayışını yerleştirdiklerini kanıtlarla sunmuşlardır. Ayrıca, faaliyetlerinin topluma ve tüm paydaşlarına olumlu katkılar sağladığını gösteren şirketler bu kategoride değerlendirildi.

 

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün yurtiçinde Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar’da bulunan 3 entegre fabrikası, yurdışında ise İspanya Bunol’de bulunan entegre çimento fabrikası, ABD’de bulunan çimento öğütme tesisi ve Almanya, İspanya, İtalya ve KKTC’de bulunan terminalleri ile üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Sabancı Building Solutions B.V. aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

90 MUHARİP KIBRIS GAZİSİ MERSİN LİMANINDAN K.K.T.C.‘YE UĞURLANDI 90 MUHARİP KIBRIS GAZİSİ MERSİN LİMANINDAN K.K.T.C.‘YE UĞURLANDI

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Sabancı Building Solutions Hakkında

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding'in yapı malzemeleri portföyünü sürdürülebilir ürün ve çözümlerle gelişmiş coğrafyalarda büyütmeyi hedefliyor.

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding'in 2050 Net Sıfır taahhüdüne uygun bir şekilde ÇSY ilkelerine vurgu yaparak işletme satın almaları yoluyla mevcut portföyünü dönüştürecek.

Ayrıca şirket, ileri malzeme, dekarbonizasyon, dijitalleşme ve üretkenlik odaklı inşaat teknolojileri ekosistemine yaptığı yatırımlarla geleceği şekillendirmeye devam edecek.

 

Editör: Rüştü Aydın