DSİ, MERSİN’DE SUYUN GÜCÜNÜ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRDÜ

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Mersin yatırımlarını açıkladı: “Mersin’e 37 Milyar 885 Milyon TL değerinde 178 Tesis inşa ettik. Mersinliler için üretmeye devam edeceğiz.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

Akdeniz’in İncisi Mersin’de 199 Bin 805 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Mersin’e yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Mersin’de inşa ettiğimiz 57 sulama tesisi ile 199 Bin 805 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

Mersin’e 14 Baraj ve 11 Gölet Kazandırdık

Toros Dağları’ndan süzülerek Akdeniz’e karışacak olan milli servetimiz “su”yun bir damlası dahi israf edilmeyecek. Bereketli topraklar, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Mersinlilerin emekleriyle can bulan tarımsal araziler, üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor.  Mersin’de refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 178 adet Tesis ile 37 Milyar 885 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Mersin’de son 21 yılda 14 baraj ve 11 gölet inşa ettik ve böylece 557 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

5 Baraj ve 2 Gölette İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Mersinli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Mersin’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 5 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 42 bin 515 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

Ayrıca; Mersin’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 78 adet taşkın koruma tesisi ile Mersin şehir merkezi, 135 adet yerleşim yeri ve 25 bin 742 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Mersin’de toplam 378 bin 312 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif BALTA, “Mersin’de 36 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

“Su” Mersin’de Toprağımıza Bereket, Enerjimize Güç Oldu

Mersin’de son 21 yılda 14 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 1 047 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Kurulu gücü 292 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 1 Milyar 970 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 20 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 350 000 hanenin enerji ihtiyacını Mersin’de kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Mersinlilerin özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.