Mersin Devlet Opera ve Balesi Sahnesinde

Mersin Devlet Opera ve Balesinin büyük beğeni toplayan ve biletleri önceki gösterimlerinde de olduğu gibi günler öncesinden tükenen “Muhteşem Gatsby” 16 Ocak 2024 Salı ve 18 Ocak 2024 saat 20:00’de Opera Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

20. yüzyılın en önemli yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın  baş yapıtı olan  “Muhteşem Gatsby”de gizemli genç milyoner Jay Gatsby ile saplantılı şekilde aşık olduğu Daisy Buchanan arasında geçen olaylar, bir başka roman karakterinin gözünden (Nick Carraway) anlatılır. Romandaki aşk temasının ekseninde “Caz Devri” tasvir edilmektedir. Eser edebiyat dünyasının klasikleri arasında yer almakla kalmamış, bir çok kez beyaz perdeye ve sanatın diğer alanlarına uyarlanarak da herkes tarafından bilinen bir üne kavuşmuştur.

            Muhteşem Gatsby, yeniden bale uyarlaması ile Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde hayat buluyor.  G. Gershwin’in harika müzikleri, jazz solistinin vokal tınıları, jazz piyanistinin virtüözite isteyen yorumları, neo-klasik jazz adımlarının stilize edildiği koreografisi ve  “Jazz Devri”  döneminin yansıtıldığı  dekor ve kostümleriyle  heyecanlı, sürükleyici bir teatral anlatıma kavuşan “Muhteşem Gatsby”, bale olarak Mersin’de sahnelenecek.

Koreografisi ve librettosu ödüllü koreograflarımız A.Volkan Ersoy ile  G. Armağan Davran’a  ait olan “Muhteşem Gatsby” balesinin  müzik düzenlemeleri  eserin orkestra şefliğini de  üstlenen Aytuğ Ülgen tarafından yapıldı.

TOROSLAR BELEDİYESİNDEN 3 MAHALLEYE YENİ KÜLTÜR VE TAZİYE EVİ TOROSLAR BELEDİYESİNDEN 3 MAHALLEYE YENİ KÜLTÜR VE TAZİYE EVİ

Dekor tasarımı  Özgür Usta’ya , kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye  ve  ışık tasarımı  Tarı Deniz’e ait olan eser, 16 Ocak 2024 Salı ve 18 Ocak 2024 saat 20:00’de Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek “Muhteşem Gatsby” balesinin biletlerini Opera Gişesinden, https://www.biletinial.com adresinden ve Sanat cepte uygulamasından temin edilebilir.

Editör: Rüştü Aydın