Sever’den Mut’a Büyük Müjde

AK Parti MKYK Üyesi, Ekonomi Eski Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Mut halkına “Mut’tan Sofralık Taze Kayısı İhracat Hamlesi ve Stratejisini”nin ikinci adımını müjdeledi.

Mustafa Sever, İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanlığı döneminde, Akdeniz İhracatçılar Birliği koordinasyonunda 2004 ile 2009 yılları arasında başlattıkları ve uyguladıkları “Mut’tan Sofralık Taze Kayısı İhracat Hamlesi ve Stratejisi” çerçevesinde sofralık kayısı ihracatına ilişkin bir dizi başarıyı hatırlatarak, Tarım Bakanlığı’nca uygulanan pilot projeyle tarladan sofraya izlenebilirlik sağlayarak, zirai ilaç kalıntısı problemini çözerek, ihracat piyasalarında talep gören çeşitlerin üretilmesini sağlayarak, kaliteli üretim, uygun hasat ve boylama teknikleri konusunda üreticileri bilinçlendirerek, sofralık kayısı ihracatını 0’dan ilk yıl 8000 ton, sonraki yıllar 15.000 ton, 25.000 ton, 55.000 ton ve 100.000 ton seviyelerine çıkardıklarını söyledi.

Kayısı üreticisine ikinci strateji müjdesi

Sever, üreticinin son yıllarda yaşadığı sıkıntıların farkında olduklarını ve çözümün neler olduğunu da gayet iyi bildiklerini ifade ederken, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı ile görüştüklerini ve bu yıl Nisan ayında, “2. Mut’tan Sofralık Taze Kayısı İhracat Hamlesi ve Stratejisinin” başlatılacağını duyurdu.
Mustafa Sever, “Yapacağımız çalışmalarla, kayısı ihracatımızı rekor bir hızla artırarak kıymetli üreticilerimizin emeğinin ve alın terinin karşılığını fazlasıyla almasına vesile olmanın onur ve şerefini hep birlikte yaşayacağız.” dedi.