Tarihi Uzay Deneyinde Türkiye Uzay Ajansı ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi İş Birliği

İstanbul, Türkiye - Nişantaşı Üniversitesi ve Türkiye Uzay Ajansı'nın iş birliğiyle, Türkiye'nin uzaya gönderdiği ilk astronotun gerçekleştireceği öncü deneyin detayları, Nişantaşı Eğitim Vakfı Kurucusu Dr. Levent Uysal tarafından açıklandı.

Dr. Levent Uysal, yaptığı açıklamada, "Bu tarihi adımda, Tarihi bir ana şahitlik ettiğimiz, Cumhuriyetimizin ilk kez gerçekleştirdiği uzay misyonumuzda üniversitemiz olarak ülkemiz için bilginin ve inovasyonun sınırlarını zorlayan kolektif bir gücün temsilcisi olarak yer alıyoruz. Nişantaşı Üniversitesi olarak Türkiye Uzay Ajansı ile iş birliği içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Uzayda gerçekleştirilecek bu deney, solunum sistemi fizyolojisi üzerine odaklanacak ve yapay zeka destekli bir yöntemle astronotların maruz kalacağı düşük yer çekiminin neden olduğu sağlık sorunlarını belirlemeye çalışacak. Uzaydaki düşük yer çekimi koşullarında, yapay zeka destekli sistemlerle verilen havanın oksijen seviyesini hesaplayarak, solunum üzerindeki etkileri inceleyeceğiz." dedi.

Bu deney, Türkiye'nin uzay bilimlerindeki ilerlemesine önemli bir katkı sağlayacak ve dünya çapında uzay sağlığı araştırmalarına yeni bir soluk getirecek. Dr. Uysal, "Bu projenin, Türkiye'nin uzay bilimleri alanındaki konumunu güçlendireceğine ve global bilim topluluğuna değerli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Araştırmacılarımızın özverisi, tutkusu ve eylemlerinin ardında yatan bitmek bilmeyen merakları olmasaydı bunların hiçbiri mümkün olamazdı. Bu deneyi geliştirmek için yorulmadan çalışan ekibin her bir üyesine üniversitemiz adına teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Dr. Uysal, sözlerine son verirken “Yalnızca üniversitemiz için değil, ülkemiz için de büyük bir adımı temsil eden bu yolculuğun hepimiz için ilham kaynağı olmasını diliyoruz. Kolektif bir bilinç ve özveriyle, yalnızca kurumumuzu geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda insanlığın başarısına ilişkin daha geniş bir anlatıya katkıda bulunarak yeni zirvelere yükselmeye devam edeceğiz. Nişantaşı Üniversitesi ve Türkiye Uzay Ajansı'nın bu ortak girişimi, Türkiye'nin uzaydaki varlığını ve bilimsel araştırmalarını uluslararası arenada daha da pekiştirecek” vurgulamalarında bulundu.
.

Fıkralar Fıkralar 

Editör: Rüştü Aydın