Mersin İŞKUR Profesyonel İnsan Kaynakları ( PİK ) Platform üyeleri ile yapılan “Yeni Umutlar” Proje değerlendirme toplantısı, Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda 2 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Platform üyeleri temsilcileri olarak Altun Lojistik İnsan Kaynakları Müdürü Murat ASLAN, Divan Otel İnsan Kaynakları Müdürü Müşerref KARAMAN, Göymen Doğa Makarna İnsan Kaynakları Müdürü Gülşah AKGÜN ve Fabrika Müdürü Muhammet BAL, Has Develiler Ltd. Şti. Müdürü Levent ATATMIŞ, Hür Line Gümrük Müşavirliği İnsan Kaynakları Müdürü Berivan İNAN, Liman Lojistik İnsan Kaynakları Danışmanı Osman AKCA, Mali Müşavir Meryem EŞKİ, Nokta Lojistik Muhasebe ve İnsan Kaynakları Müdürü Metin ERGEN, Yayla Agro Gıda San. A.Ş İnsan Kaynakları Müdürü Zafer UYGUR ve Bordro ve Özlük İşleri Yöneticisi Abdurrahman ÇİFTÇİ ile Mersin İŞKUR İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve İş ve Meslek Danışmanları katıldı.

Sayın Kutlu öncelikle 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınları için Platform üyeleri ve milletimize geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Depreme maruz kalan vatandaşlarımızdan Mersin ilimize gelen afetzedelerin işgücüne katılması, hayatlarının idamesinin sağlanması ve rehabilitasyonlarına katkı sağlanması amacıyla işe yerleştirme sürecinin işbirliği halinde yürütülmesi hedeflenen bu proje kapsamında ilk olarak İŞKUR tarafından atılan adımlar gündeme getirilerek toplantı başlatıldı.

Sayın Kutlu, “-Bu süreçte kurum olarak üzerimize büyük görev düşüyor, bu kapsamda oluşturduğumuz ‘Yeni Umutlar’ projesi ile depremden etkilenerek ilimize gelen vatandaşlarımızın ivedilikle işe yerleşmeleri için hazırlamış olduğumuz link üzerinden iş arayan başvurularını; diğer taraftan Mersin ilimizde istihdam sağlamak isteyen özel sektör işyeri yetkililerinin de işgücü taleplerini kaydettikleri ayrı bir link ile de işgücü taleplerini hızlı şekilde topluyoruz. Kurumumuz ‘İş Arayan Danışmanlığı Servisi’ndeki İş ve Meslek Danışmanları içerisinden kurulan ekiplerden saha ekibimiz ile depremden etkilenen vatandaşlarımızın misafir edildiği başta KYK ve özel yurtlar olmak üzere toplu barınma alanlarına gidilerek kişilerin iş arayan kayıtlarını yapıyoruz, ‘İşveren Danışmanlığı Servisi’ndeki İş ve Meslek Danışmanlarımız ile saha ziyaretleri yaparak yerinde işgücü taleplerini alıyor ve sisteme açık iş ilanı olarak işliyoruz. Kurum içinde ‘İş Arayan Danışmanlığı Servisi’ndeki İş ve Meslek Danışmanları içerisinden ayrıca kurulan ekibimiz ile de iş arayan başvuruları ve işgücü taleplerini eşleştiriyor, ivedilikle istihdam edilmeleri için danışmanlık hizmeti veriyoruz.  Ayrıca bu süreçte ilimiz özelinde açılan Toplum Yararına Programa depremden etkilenen vatandaşlarımızdan 242 kayıt alınarak toplam 100 vatandaşımızın istihdam edilmeleri sağlanmıştır. 22-23 Kasım 2022’de ilimiz özelinde yapmış olduğumuz 2. Mersin Sanal İstihdam Fuarı, deprem afetinden etkilenen vatandaşlarımız için Türkiye genelini kapsayacak şekilde yeniden planlanmaktadır. Profesyonel İnsan Kaynakları Platformu üyelerimize geçmiş ve bugünde olduğu üzere işe alım süreçleri konusunda hassasiyet ve işbirlikleri için çok teşekkür ediyorum, yeni planlamalarda görüş ve destekleriniz bölge ve ülkemiz için çok kıymetli” diyerek ‘Ulusal Sanal İstihdam Fuarı’ için yeniden katılımcı davetinde bulundu.

Toplantı, Profesyonel İnsan Kaynakları Platform üyeleri ve katılımcılarının görüş ve önerilerinin alınması ile son buldu.